„Czerwony Kapturek ostrzega”
Opublikowano: 08.03.2019, wyświetleń: 1280
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt

Dnia 01.03.2019r. w Przedszkolu Nr3 im. Marii Konopnickiej w Węgrowie mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację utworu Charlesa Perraulta „Czerwony Kapturek” w adaptacji pani Olgi Dawidowskiej.

2

Spektakl rozpoczynał się o godzinie 15 15  Już przed piętnastą sala widowiskowa wypełniła się widzami. Liczba miejsc ograniczona. Przedszkolaki zajęły się dystrybucją biletów wstępu, które rozeszły się jak „świeże bułeczki” wśród  rodziców i władz miasta. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta Węgrowa pan Paweł Marchela z synem i Sekretarz Miasta pani Anna Kalicka. Licznie przybyli rodzice młodych adeptów sceny. Przy wejściu czuwał Piotrek z Julką, którzy kasowali bilety wstępu. Kurtyna poszła w górę, no może raczej symbolicznie. Na scenie pojawili się aktorzy. Radosny, pogodny Czerwony Kapturek wyruszył do……. Wiemy, jak potoczyły się losy babci i wnuczki. Dramaturgia narastała, gdy leśniczy rzucił się w pogoń za wilkiem. Chwilami trudno było ocenić, kto kogo gonił ! Muzyka nadawała tempo grze aktorskiej. Momenty dramatyczne przenikały się z komizmem. Widzowie salwami śmiechu i brawami nagradzali aktorów.

3

Ciekawie  dobrane podkłady muzyczne  i różnorodne środki wyrazu artystycznego podkreślały wysoki poziom sztuki aktorskiej przedszkolaków. Melpomena byłaby z Nich dumna. Spektakl kończył film animowany, który jest współczesną wersją utworu. Jak się okazuje pan Charles Perrault w 1697 roku napisał bajkę, która niestety, często dzieje się na naszych oczach. Autor ostrzega przed otwieraniem drzwi nieznajomym, wpuszczaniem ich do domu i nawiązywaniem kontaktów. W postać „kolegów ratujących chorego wnuczka” wcielają się źli dorośli, którzy wykorzystując naiwność ludzi starszych pozbawiają ich oszczędności całego życia. Słowa piosenki „Nie otwieraj, nie otwieraj drzwi, bo za nimi może być ktoś zły” to memento dla wszystkich. Dziękując za występ, pan Burmistrz poprosił  panią Olgę Dawidowską, która przygotowała tę inscenizację, do wystawienia jej słuchaczom Uniwesytetu Trzeciego Wieku w Węgrowie.

1

Adaptacja utworu i inscenizacja Pani Olga Dawidowska

Aktorzy: Grupa Dzieci sześcioletnich    

 

Tekst: Jolanta Skolimowska         

Foto: Janusz  Baum

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt