Węgrów - „Polskie Termopile”
Opublikowano: 04.02.2019, wyświetleń: 2703
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt

Obcy piewca, cześć oddając

Takiej męstwa sile,

Nazwał bitwę pod Węgrowem:

— Polskie Termopile!

 

Maria Konopnicka- Bój pod Węgrowem

 

Jedna z najsłynniejszych bitew powstania styczniowego rozegrała się pod Węgrowem 3 lutego 1863 roku. Dla mieszkańców Węgrowa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.

Uroczyste obchody 156. rocznicy bitwy rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Węgrowie w intencji poległych powstańców pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej Jego Ekscelencji ks. Biskupa prof. dr hab. Tadeusza Pikusa. Wszystkich zebranych przywitał proboszcz parafii ks. Prałat Leszek Gardziński.

Następnie zebrani udali się pod Pomnik Powstańców z 1863 r. gdzie Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela wygłosił słowo wstępne. Podkreślił jak ważna jest pamięć o wydarzeniach sprzed 156 laty oraz o tych którzy  oddali swoje życie za Ojczyznę. Następnie głos zabrała Starosta Węgrowski Ewa Besztak i radny Rady Powiatu Węgrowskiego Jarosław Grenda. Ks. Biskup Tadeusz Pikus odmówił  modlitwę za poległych Powstańców.

Delegacje złożyły kwiaty i wieńce.

Uroczystości odbyły się z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych,  kombatantów, przedstawicieli instytucji, organizacji, harcerzy, zaproszonych gości społeczności lokalnej, w imieniu wojewody mazowieckiego na obchody przybyła także kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba.

W uroczystości wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie w replikach strojów powstańczych  z repliką sztandaru, wykonaną przez panią Bogusławę Gierłowską i panią Małgorzatę Konopińską z okazji 145. rocznicy Bitwy pod Węgrowem a także  uczniowie z klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego.

Zgodnie z tradycją druhny i druhowie złożyli przyrzeczenie harcerskie. Następnie zostały wręczone pamiątkowe medale dla uczestników Biegu Pamięci zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aktywni Węgrów.

W sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury dr Rafał Dmowski z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach  wygłosił referat pt.: „Co wiemy o Bitwie pod Węgrowem”, po "lekcji historii" dr R. Dmowskiego zgromadzeni podziwiali występ zespołu Intermezzo.

W ramach obchodów 156. rocznicy Bitwy pod Węgrowem w dniu 1 lutego 2019 r. Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Zofia Paczóska oraz Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela w asyście dwóch uczniów w strojach powstańców styczniowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach powstańców styczniowych.

 

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt