Dni Węgrowa za nami.
Opublikowano: 06.08.2018, wyświetleń: 2755
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt

W miniony weekend w dniach 4-5 sierpnia odbyły się Dni Węgrowa. W roku 100 Jubileuszu Odzyskania przez Polskę Niepodległości  miejskie uroczystości  miały wyjątkowo podniosły charakter. 8 sierpnia 1944 roku to jedna z ważniejszych dat w bogatej historii Węgrowa. Wtedy to żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem majora „Wolskiego” – Zygmunta Maciejowskiego wyzwolili miasto. W tym roku obchodziliśmy również 28. rocznicę powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu „Smoła” w Węgrowie.

Świętowanie Dni Węgrowa rozpoczął turniej piłki nożnej rocznika 2004/2005 o puchar Burmistrza Miasta Węgrowa i Prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego „1”. Sportowe zmagania okazały się zwycięskie dla drużyny UKS Dobre, która zajęła pierwsze miejsce, na drugim uplasowała się Miedzanka Miedzna, a na trzecim UKS „1” Węgrów.

 

W sobotę, nie tylko z powodu aury już przed południem na Węgrowskim Rynku zrobiło się gorąco. Pośród licznych atrakcji można było podziwiać m. in. wystawę sprzętu łączności WP z lat 1918-1945 oraz prezentację Wojsk Obrony Terytorialnej, chętni mogli również uczestniczyć  w szlachetnej akcji zbiórki krwi. 

O Dniach Węgrowa Kurier Mazowiecki: 04.08.2018 r. od 0:04:20 - https://warszawa.tvp.pl/38376714/04082018

W Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce promocja książki Violetty Nowakowskiej pt. „Węgrów historia obecności‘’. Więcej na profilu facebook MBP w Węgrowie -https://www.facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-W%C4%99growie-im-Augusta-Cieszkowskiego-1303905642982867/

Na scenie można było podziwiać występy artystyczne, w tym pokaz taneczny Stowarzyszenia Taneczno-Gimnastycznego MAX DANCE, występ wokalny Briana Blaszkiewicza oraz młodej węgrowianki Neli Zawadzkiej. Młodsza część publiczności wraz z rodzicami czynnie uczestniczyła w animacjach przygotowanych specjalnie dla nich przez Rupherta i Rico.


Po bloku artystycznym dla dzieci Burmistrz  Miasta Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki przywitał mieszkańców, zaprzyjaźnione delegacje z Litwy i Słowacji oraz wszystkich zgromadzonych gości życząc dobrej zabawy. Węgrowskiej publiczności bardzo przypadł do gustu występ zespołu Big Bit, oraz Czarno Czarni, który porwał do tańca znaczną część publiczności.

 

 
Niedzielne uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie odprawiona pod przewodnictwem dziekana węgrowskiego ks. Leszka Gardzińskiego w intencji mieszkańców oraz bohaterskich Żołnierzy Armii Krajowej w 74. rocznicę wyzwolenia miasta Węgrowa. Oprawę zapewniła Miejska Orkiestra Dęta.
Dalsze uroczystości odbywały się pod pomnikiem Armii Krajowej w Parku AK. Burmistrz Miasta Węgrowa podkreślił jak ważne było wyzwolenie Węgrowa przez Armię Krajową i uchronienie go przed zniszczeniem. Przytoczył również wspomnienia z sierpnia 1944 roku żołnierza Armii Krajowej Obwodu „Smoła” Stefana Walczyna pseudonim „Rylski”.

Podniosłym momentem było odczytanie Apelu Pamięci oraz uczczenie bohaterów salwą honorową Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Na zakończenie przedstawiciele delegacji złożyli pod pomnikiem wieńce i oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej.

W dalszej kolejności uczestnicy uroczystości udali się do Węgrowskiego Ośrodka Kultury na Uroczystą Sesję Rady Miejskiej Węgrowa, którą prowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Antoński. Zebrani wysłuchali referatu „Węgrów i ziemia węgrowska w walce o niepodległość 1795-1918”, który zaprezentował Radosław Łuszczyński. Następnie wręczono tytuły „Za Zasługi dla Węgrowa”. W tym roku odznaczeni zostali: Radosław Jóźwiak, Krzysztof Komosa, Wiesław Krzanowski oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej.

Zwieńczeniem obchodów Dni Węgrowa, był koncert chóru Belcanto.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt