Hołd rozstrzelanym
Opublikowano: 22.01.2017, wyświetleń: 2865
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt

Przedstawiciele Samorządu Miasta Węgrowa, Burmistrz Krzysztof Wyszogrodzki, wiceburmistrz Leszek Redosz oraz wiceprzewodniczące Rady Miejskiej Jolanta Roguska i Barbara Szymańska, wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tragedię mieszkańców, połączonego wówczas powiatu węgrowsko-sokołowskiego, rozstrzelanych na węgrowskim rynku 24 stycznia 1944 roku, w czasie II wojny światowej.

„…18 stycznia 1944r. 10. osobowy patrol AK dokonał w Węgrowie konfiskaty znacznej ilości produktów spożywczych, jaj i masła. W wyniku akcji zginął żandarm Frank.” * Była to przyczyna zatrzymania, wywiezienia do aresztu śledczego w Sokołowie Podlaskim, a następnie dokonania masowej egzekucji na węgrowskim rynku, dziesięciu mężczyzn. Byli to:

Aby upamiętnić te wydarzenia Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Cieszkowskiego w Węgrowie i Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej zorganizowało uroczystości. W Bazylice Mniejszej w Węgrowie odbyła się Msza św. w intencji pomordowanych, a następnie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową, która znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Żeromskiego w Węgrowie. Przemówienie wygłosił Janusz Śladowski, historyk, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej.

Zebrani wzięli również udział w spotkaniu z historykiem Jackiem Odziemczykiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie, który przedstawił sylwetki rozstrzelanych, przyczyny aresztowania i tragiczny koniec ich życia. 

Uczestniczący w spotkaniu Wiceburmistrz Leszek Redosz podziękował zebranym za udział w uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed lat, szczególną wdzięczność wyraził rodzinom i bliskim zamordowanych oraz Bibliotece Miejskiej i Towarzystwu Miłośników Ziemi Węgrowskiej za coroczną organizację uroczystości upamiętniającą rozstrzelanie przez Niemców mieszkańców powiatu węgrowsko-sokołowskiego.

Więcej fotografii z uroczystości znajduje się w galerii.

  

*frag. książki Małgorzaty Piórkowskiej „Żołnierze Niepodległej. Bohaterowie ziemi węgrowskiej w walkach o niepodległość 1939-1952”, str. 42

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt