Obchody 153. rocznicy Bitwy pod Węgrowem.
Opublikowano: 04.02.2016, wyświetleń: 3538
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt

Grek ma więcej świetnych w dziejach kart
niż łez w mogile -
u Polaka tyle Węgrów wart
Tyle!...co -Termopile

Cyprian Kamil Norwid, fragment wiersza "Vanitas"

 

 

W niedzielę 31 stycznia uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji wszystkich poległych Powstańców w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, sprawowana przez ks. Proboszcza Leszka Gardzińskiego. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe, władze miasta reprezentowane przez Burmistrza Miasta Węgrowa - Krzysztofa Wyszogrodzkiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Węgrowa - Jacka Antońskiego, władze województwa mazowieckiego i powiatu węgrowskiego, przedstawiciele parlamentarzystów, organizacji pozarządowych, grupa rekonstrukcyjna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kochanowskiego w Węgrowie, mieszkańcy Węgrowa oraz zaproszeni goście m. in. gość honorowy Pani Stanisława Polcyn – prawnuczka Jana Matlińskiego.

 

Po mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych. Tradycyjnie pod "Kamieniem" nowi Harcerze wypowiadając słowa przyrzeczenia stali się pełnoprawnymi członkami ZHP Doliny Liwca im. E. Zarzyckiego.

 

Ostatnim punktem niedzielnych obchodów był koncert w wykonaniu grupy instrumentalnej Intermezzo w Węgrowskim Ośrodku Kultury.

 


W środę 3 lutego delegacja Samorządu Miasta Węgrowa w asyście uczniów z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie złożyła kwiaty i zapaliła znicze w miejscach pamięci m. in. na cmentarzu ewangelickim i rzymskokatolickim oraz pod pomnikiem Józefa Berlińskiego przy ul. Mickiewicza.

Wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz przedstawił losy i opowiedział o roli duchowieństwa w Powstaniu Styczniowym.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt