Odsłonięcie Pomnika Niepodległości w Ruchnie
Opublikowano: 20.05.2019, wyświetleń: 1849
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
grafika

W dniu 19 maja Burmistrz Miasta Węgrowa uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Niepodległości w Ruchnie.

Pomnik Niepodległości powstał dzięki staraniom mieszkańców Ruchny i Ruchenki. Autorem projektu jest białoruski artysta Aleksiej Pawluczuk

Na jednej z granitowych płyt wyrzeźbiony został orzeł z połamanym skrzydłem. Umieszczone zostały trzy daty rozbiorów Polski: 1772, 1793 i 1795 rok. Ta część pomnika przypomina o utracie przez Polskę niepodległości. Natomiast druga płytę wieńczy orzeł w koronie z rozwiniętym skrzydłem – symbol odzyskania niepodległości. Na płycie wyryto datę 1918 – rok, w którym nasz kraj odzyskał niepodległość oraz napis: „Kocham Cię Polsko, Ojczyzno moja. W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości wdzięczni Rodacy”. Na złączeniu płyt jest widoczny krzyż. Na dole umieszczone zostały trzy miecze, jako symbol walk w okresie zaborów. Obok głównego pomnika znajduje się tablica zawierającą nazwiska 42 mieszkańców Ruchny i Ruchenki, którzy zasłużyli się dla ojczyzny i lokalnej społeczności.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji mieszkańców Ruchny i Ruchenki  poległych w walce, więzionych i pomordowanych w łagrach i obozach za niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik. Apel pamięci odczytał dowódca uroczystości mł.bryg. Dariusz Solka. Po okolicznościowych wystąpieniach nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika.

Pod pomnikiem złożono wiązanki i kwiaty. W imieniu Samorządu Miasta Węgrowa kwiaty złożył Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela. Na zakończenie nastąpiła prezentacja z wykorzystaniem flag, przygotowana przez uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ruchnie.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt